MAJ
Omgång 7:
4 maj: Kalmar FF-Halmstad (15.00)
4 maj: Mjällby-Brommapojkarna (15.00)
4 maj: Sirius-BK Häcken (17.30)
5 maj: Elfsborg-Malmö FF (14.00)
5 maj: Västerås-Djurgården (14.00)
5 maj: AIK-IFK Norrköping (16.30)
5 maj: Hammarby-IFK Värnamo (16.30)
6 maj: Gais-IFK Göteborg (19.10)
Omgång 8:
11 maj: AIK-Sirius (15.00
11 maj: Halmstad-Mjällby (15.00)
11 maj: Gais-Västerås (17.30)
12 maj: IFK Norrköping-Hammarby (14.00)
12 maj: BK Häcken-Kalmar FF (14.00)
12 maj: Djurgården-Elfsborg (16.30)
12 maj: IFK Värnamo-Brommapojkarna (16.30)
13 maj: IFK Göteborg-Malmö FF (19.10)
Omgång 9:
15 maj: Elfsborg-AIK (19.00)
15 maj: Halmstad-BK Häcken (19.00)
15 maj: Mjällby-Hammarby (19.00)
15 maj: Västerås-IFK Värnamo (19.00)
16 maj: Malmö FF-Gais (19.00)
16 maj: Sirius-IFK Göteborg (19.00)
16 maj: Kalmar FF-IFK Norrköping (19.00)
16 maj: Brommapojkarna-Djurgården (19.00)
Omgång 10:
19 maj: Hammarby-AIK (14.00)
19 maj: Brommapojkarna-IFK Norrköping (14.00)
19 maj: Gais-Elfsborg (16.30)
19 maj: IFK Värnamo-Kalmar FF (16.30)
20 maj: Djurgården-Halmstad (19.00)
20 maj: Sirius-Västerås (19.00)
20 maj: BK Häcken-Malmö FF (19.10)
21 maj: IFK Göteborg-Mjällby (19.00)
Omgång 11:
24 maj: Malmö FF-Kalmar FF (19.00)
24 maj: Elfsborg-Halmstad (19.00)
25 maj: Gais-BK Häcken (15.00)
25 maj: Mjällby-Djurgården (17.30)
26 maj: Hammarby-Sirius (14.00)
26 maj: Västerås-Brommapojkarna (16.30)
27 maj: IFK Norrköping-IFK Värnamo (19.00)
27 maj: AIK-IFK Göteborg (19.10)
Omgång 12:
28 maj: Malmö FF-Elfsborg (19.00)
29 maj: Mjällby-BK Häcken (19.00
JUNI
Omgång 12:
1 juni: IFK Göteborg-Elfsborg (15.00)
1 juni: Brommapojkarna-Malmö FF (15.00)
1 juni: Halmstad-Gais (17.30)
1 juni: Sirius-IFK Norrköping (17.30)
2 juni: Djurgården-Hammarby (14.00)
2 juni: Kalmar FF-Västerås (14.00)
JULI
Omgång 13:
7 juli: AIK-Kalmar
7 juli: Malmö-FF-Halmstad
7 juli: IFK Norrköping-Djurgården
7 juli: Elfsborg-Brommapojkarna
7 juli: Gais-Hammarby
7 juli: Mjällby-Sirius
7 juli: IFK Värnamo-IFK Göteborg
7 juli: Västerås-BK Häcken
Omgång 14:
14 juli: Djurgården-IFK Värnamo
14 juli: Hammarby-IFK Göteborg
14 juli: BK Häcken-Elfsborg
14 juli: Halmstad-AIK
14 juli: Sirius-Gais
14 juli: Kalmar FF-Brommapojkarna
14 juli: Mjällby-Malmö FF
14 juli: Västerås-IFK Norrköping
Omgång 15:
21 juli: IFK Göteborg-Västerås
21 juli: Sirius-Malmö FF
21 juli: IFK Norrköping-Halmstad
21 juli: Elfsborg-Mjällby
21 juli: Gais-AIK
21 juli: Kalmar FF-Djurgården
21 juli: IFK Värnamo-BK Häcken
21 juli: Brommapojkarna-Hammarby
Omgång 16:
28 juli: AIK-Gais
28 juli: Hammarby-Mjällby
28 juli: IFK Göteborg-Brommapojkarna
28 juli: IFK Norrköping-Kalmar FF
28 juli: Elfsborg-Djurgården
28 juli: BK Häcken-Västerås
28 juli: Halmstad-IFK Värnamo
28 juli: Malmö FF-Sirius
AUGUSTI
Omgång 17:
3 augusti: Mjällby – Häcken
3 augusti: Malmö – Elfsborg
4 augusti: Djurgården-IFK Göteborg
4 augusti: Gais-IFK Norrköping
4 augusti: Kalmar FF-Hammarby
4 augusti: IFK Värnamo-Sirius
4 augusti: Brommapojkarna-Halmstad
4 augusti: Västerås-AIK
Omgång 18:
11 augusti: AIK-Mjällby
11 augusti: Hammarby-Brommapojkarna
11 augusti: IFK Göteborg-IFK Värnamo
11 augusti: IFK Norrköping-Västerås
11 augusti: Elfsborg-Gais
11 augusti: BK Häcken-IFK Göteborg
11 augusti: Halmstad-Malmö FF
11 augusti: Sirius-Kalmar FF
Omgång 19:
18 augusti: Djurgården-AIK
18 augusti: IFK Göteborg-Sirius
18 augusti: Malmö FF-IFK Norrköping
18 augusti: Gais-Halmstad
18 augusti: Mjällby-Elfsborg
18 augusti: IFK Värnamo-Hammarby
18 augusti: Brommapojkarna-BK Häcken
18 augusti: Västerås-Kalmar FF
Omgång 20:
25 augusti: AIK-Brommapojkarna
25 augusti: Hammarby-Gais
25 augusti: IFK Norrköping-Mjällby
25 augusti: Elfsborg-IFK Göteborg
25 augusti: BK Häcken-IFK Värnamo
25 augusti: Halmstad-Värnamo
25 augusti: Sirius-Djurgården
25 augusti: Kalmar FF-Malmö FF
SEPTEMBER
Omgång 21:
1 september: IFK Göteborg-Hammarby
1 september: Malmö FF-Djurgården
1 september: IFK Norrköping-BK Häcken
1 september: Gais-Kalmar FF
1 september: Mjällby-Halmstad
1 september: IFK Värnamo-AIK
1 september: Brommapojkarna-Elfsborg
1 september: Västerås-Sirius
Omgång 22:
15 september: AIK-Malmö FF
15 september: Djurgården-Mjällby
15 september: Hammarby-IFK Norrköping
15 september: BK Häcken-IFK Göteborg
15 september: Halmstad-IFK Göteborg
15 september: Sirius-Brommapojkarna
15 september: Kalmar FF-IFK Värnamo
15 september: Västerås-Gais
Omgång 23:
21 september: Brommapojkarna-Mjällby
22 september: IFK Göteborg-Halmstad
22 september: Malmö FF-BK Häcken
22 september: IFK Norrköping-Sirius
22 september: Elfsborg-Hammarby
22 september: Gais-Djurgården
22 september: Kalmar FF-AIK
22 september: IFK Värnamo-Västerås
Omgång 24:
25 september: Djurgården-Brommapojkarna
25 september: Hammarby-BK Häcken
25 september: Elfsborg-IFK Norrköping
25 september: Gais-Malmö FF
25 september: Halmstad-Kalmar FF
25 september: Sirius-AIK
25 september: Mjällby-IFK Värnamo
25 september: Västerås-IFK Göteborg
Omgång 25:
29 september: AIK-Hammarby
29 september: IFK Göteborg-Gais
29 september: Malmö FF-Mjällby
29 september: BK Häcken-Sirius
29 september: Halmstad-IFK Norrköping
29 september: Kalmar FF-Elfsborg
29 september: IFK Värnamo-Djurgården
29 september: Brommapojkarna-Västerås
OKTOBER
Omgång 26:
6 oktober: AIK-BK Häcken
6 oktober: Djurgården-Kalmar FF
6 oktober: Hammarby-Halmstad
6 oktober: Malmö FF-IFK Värnamo
6 oktober: IFK Norrköping-IFK Göteborg
6 oktober: Sirius-Elfsborg
6 oktober: Mjällby-Västerås
6 oktober: Brommapojkarna-Gais
Omgång 27:
20 oktober: Hammarby-Djurgården
20 oktober: IFK Göteborg-AIK
20 oktober: IFK Norrköping-Brommapojkarna
20 oktober: Elfsborg-BK Häcken
20 oktober: Gais-IFK Värnamo
20 oktober: Halmstad-Sirius
20 oktober: Kalmar-Mjällby
20 oktober: Västerås-Mjällby
Omgång 28:
27 oktober: AIK-Elfsborg
27 oktober: Djurgården-Västerås
27 oktober: Malmö FF-IFK Göteborg
27 oktober: BK Häcken-Halmstad
27 oktober: Sirius-Hammarby
27 oktober: Mjällby-Gais
27 oktober: IFK Värnamo-IFK Norrköping
27 oktober: Brommapojkarna-Kalmar FF
NOVEMBER
Omgång 29:
2 november: Brommapojkarna-IFK Värnamo
3 november: Hammarby-Malmö FF
3 november: IFK Göteborg-Kalmar FF
3 november: IFK Norrköping-AIK
3 november: Elfsborg-Västerås
3 november: BK Häcken-Gais
3 november: Halmstad-Djurgården
3 november: Sirius-Mjällby
Omgång 30 (sista omgången):
10 november: AIK-Halmstad
10 november: Djurgården-IFK Norrköping
10 november: Malmö FF-Brommapojkarna
10 november: Gais-Sirius
10 november: Kalmar FF-BK Häcken
10 november: Mjällby-IFK Göteborg
10 november: IFK Värnamo-Elfsborg
10 november: Västerås-Hammarby
SÅ GICK DET I ALLSVENSKAN 2023
- Malmö FF tog SM-guld efter ett högdramatiskt slut. Malmö var tvingat att besegra Elfsborg i den sista omgången gå förbi Boråsklubben i tabellen. Skyttekungen Isaac Kiese Thelin avgjorde guldstriden på straff som tog guldet till Skåne.
- Varberg och Degerfors åkte ur allsvenskan, och får börja om i superettan 2024.
- Brommapojkarna tvingades till negativt kvalspel, men höll sig kvar i allsvenskan efter att ha besegrat Utsikten med 7-0 borta och spelat 0-0 i returen.